«Використання ліплення, як методу арт-терапії у роботі з дітьми дошкільного віку»/Files/DSC_1353.JPG

Щоб дати дітям іскорку знань,

педагогу необхідно увібрати в себе море світла.

В.Сухомлинський

Кожен, мабуть, пам’ятає, як у дитинстві полюбляв виліплювати з пластиліну , а іноді і з болота найрізноманітніші речі. Це водночас весела гра та перші кроки до мистецтва. От і сьогодні ми з вами поговоримо про вплив ліплення на психіку дитини.

Вправа «Вітання»

Здрастуйте, колеги, вихователі, друзі,

Нашу зустріч продовжуватиму я.

З гарним настроєм хто прийшов – рукою махніть,

Хто чує мене – головою кивніть,

Хто бачить мене – прошу оком моргнути,

Хто любить дітей –своє серце торкніти,

Хто в нас веселий – то всім усміхніться,

Хто ввічливий – то до сусіда вклоніться.

Гра " Я люблю дітей за їх безпосередність та відкритість ".

Мета. Розвивати реакцію, логічне мислення, уміння знаходити аргументи на підтвердження висловлювань, що характеризують професію педагога.

Хід. Вихователі по черзі висловлюються про любо до дітей, приводячи доводи. Наприклад:

- Я люблю дітей за їх вміння безкорисно любити .

- Я люблю дітей за те що вони щиріі т. д.

Інформаційне повідомлення

Професія вихователя належить до творчих видів діяльності, оскільки професійна діяльність будь – якого педагога спрямовується на виховання унікальної, неповторної особистості. Вихователь завжди повинен пам’ятати, що не буває двох однакових дітей , що кожна дитина– це особистість, до якої потрібно найти свій творчий унікальний підхід. Недаремно Ш. О. Амонашвілі підкреслює: «Діти страждають від нестачі вчительської творчості».

Психіка дитини дуже вразлива й потребує дбайливого до себе ставлення, адже малюк тільки починає пізнавати самого себе і світ навколо. І на своєму шляху діти часто стикаються з серйозними труднощами: у сім’ї, в дитячому садку, у спілкуванні і наодинці з самими собою. Дорослі дуже хочуть їм допомогти, але часто не знають як: переконання і моралі не допомагають, а сам малюк не може нічого пояснити.

Мистецтво - невидимий місток, що поєднує два протилежні світи: світ фантазії та реальності. Мистецтво – це чудова можливість для малюка «відкритися», поділитися своїми емоціями та страхами. Адже іноді так важко висловити словами всі ті емоції, що вирують у душі. Саме арт-терапія допоможе віднайти душевну гармонію.

Існує велика кількість видів арт- терапії:

-Казкотерапія

- Лялькотерапія

- Музична терапія

- Танцювальна терапія

- Системна-сімейна арт-терапія

- Анімаційна терапія

- Ізотерапія

- Пісочна терапія

- Робота з пластичними матеріалами (глина, пластилін)

- Мандолатерапія

- Фототерапія

- Тілесно-орієнтована терапія тощо.

Арт-терапія здатна позитивно впливати на стан особистості дитини, оскільки сприяє:

· зниженнютривоги;

· допомагаєвстановлювативідносиниміж людьми

· дозволяє пізнавати себе і навколишній світ

· гармонізації емоційного стану

· вирішенню внутрішніх конфліктів

· розвитку емоційно-вольової сфери, емоційного інтелекту, розумінню

власних емоційних станів та почуттів(втілює свої емоції, почуття, надії,

страхи, сумніви і конфлікти. Відбувається це на несвідомому рівні, і

людина дізнається про себе багато нового.

· хорошим способом соціальноїадаптації

· розкриттюособистісногопотенціалу

· розвиваєтворчіможливості. Під час арт занять людинаможевідкрити в собі невідомі раніше таланти. .

· сприяєпідвищеннюсамооцінки;

Ліплення діє як арт-терапія. Як терапія воно допомагає звільнитися від негативних емоцій, адже діти часто перенавантажені через заняття, спілкування. Це вільне ліплення, коли просто мнеш пластилін чи глину руками, аби просто розслабитися. Воно розвиває пізнавання, інтелект. Формує навички успішної взаємодії дітей між собою та з дорослими людьми. У процесі ліплення дитина позбавляється від стресів і психічного напруги, а також вчиться бути уважним і зосередженим.

Вчиться розслаблятися і позбуватися від негативних емоцій і думок; при груповій роботі вона розвиває в людині важливі соціальні навички.


Тож сьогодні потрібен вихователь, який розуміє, любить і поважає особистість дитини. Сприймає її такою, якою вона є, з позитивними та негативними сторонами, розуміє та враховує природні потреби та можливості, ніколи не дозволить образити чи принизити, не допустить фальші у стосунках і завжди прийде на допомогу малюку.

Казка про дитячий садок (медитативна казка)

Дуже давно існувала на світі чарівна країна, в якій жило багато-багато дітей. Все було добре, окрім того, що вони не спілкувалися один з одним. Одні були надто сором’язливі, інші – боязливі, через це ніхто першим не хотів підходити, знайомитись та дружити.

Одного разу пролітала над цією країною добра фея. Її звали Зоредара. У феї було стільки тепла і любові, що там де вона пролітала сонце сяяло яскравіше , пташки співали голосніше, все навкруги оживало і розквітало . Тому просто так пролетіти над країною фея не змогла. Вона почала кружляти і думати, що ж можна зробити , щоб в цій країні замість сліз, лунав веселий сміх , замість суму, було радісно і весело.

Пролітаючи над високим пагорбом,Зоредара вирішила побудувати на ньому великий, гарний і просторий будинок та назвати його дитячий садок.

У ньому зібрати разом усіх дітлахів країни і зробити так , що вони зможуть приходити туди кожного ранку і товаришувати один з одним.

Змахнула Зоредара чарівною паличкою, і на пагорбі почав з’являтися будинок. Він ріснемов грибочок. Спочатку був маленький, потім став трохи більший, а згодом виріс великим, світлим і просторим. Засурмили сурми закликаючи всіх дітей до дитячого садка. Зоредара розповіла дітям про те , що це будинок не звичайний , це дитячий садок , кожного ранку всі діти будуть збиратися в ньому , разом гратися і товаришувати . Діти були в захваті і одразу вирішили допомогти феї облаштувати свій будинок .Зоредара погодилася, тому що, як відомо,спільна праця об’єднує. Діти із задоволенням взялися за роботу.

Через деякий час затишний дитячий садок був готовий щоранку зустрічати дітей. Це він робить і нині, поповнюючись новою малечею.

А тепер, шановні гості, я пропоную вам, виліпити, перше, що спало на думку.

Проективна методика "Я- тест"

Тварини/Files/DSC_1344.JPG

Ваші сьогоднішні емоції можуть прямо залежати від тієї тварини, яка оселилася. Якщо це тигр або вовк - у вас сховалася агресія; якщо лисиця - задумали десь схитрувати; зайчик або білочка - вам потрібна турбота і захист, лев - відчуваєте свою перевагу над усіма. Коли ви постійно зображуєте одного і того ж звіра, пташку або жучка, то, швидше за все, порівнюєте його з собою, приписуєте собі його звички.
кішка - символ домашнього затишку, любові, м'якості

собака - меншою мірою символ сімейного затишку, захисник дому

лисиця- хитрість

заєць - постійний страх перед усіма і кожним

змія - холодність, підступність, можлива наявність отруйних зубів

ведмідь - незграбність, доброта

кінь- працьовитість, доброта.

Квіти, сонце, хмари/Files/20180221_132552_resized.jpg

Життєрадісні квіточки - вірні прикмети того, що ви задоволені тим, що відбувається, ви попутно вже мрієте, фантазуєте про щось приємне, і це зголовою видає ваш оптимістичний і мрійливий настрій.

Дерева
Деревця з тонким стовбуром і гілками говорить про те, що людина засмучена. Шикарна крона і товстий стовбур свідчать про ваш життєрадісний і піднесений настрій.

Квіти
Рослинність говорить про добру вдачу людини. Вона чуйна, готова допомагати іншим, але відрізняється сильною емоційністю.

Зірки,
Видають в особистості оптиміста і людину, яка хоче опинитися в центрі уваги, для якої важливо бути яскравою. Але, якщо у вашої зірки занадто багато промінчиків, це може свідчити про депресивні переживання.

Сонце
Це абсолютно не означає райдужний настрій. Навпаки ви дуже потребуєте в теплі, увазі і ніжності.
Людські фігури

Людина- повідомляє про інтерес до людей, потреби в спілкуванні. виразне лице, очі - оптимізм, життєлюбність

Якщо це мініатюрні люди, то, швидше за все, ви відчуваєте безпорадність або хочете ухилитися від будь-яких обов'язків, але взяти і відмовитися ти чомусь не можеш.Коли ви зображує людину схематично - ваш емоційний стан є нестабільним, ви хочете закритися і нікого не підпускати до себе, для вас характерна -відчуженість, ізольованість..
Кола і кільця
Круги, пов'язані один з одним або кола, вписані одне в інше, говорять про прагнення до приєднання і співучасті. «Мені самотньо, я відчуваю себе ніби вимкненим із зовнішнього світу», - сигналізують такі малюнки. Коли ми виводимо кружечки на папері, підсвідоме натякає нам на те, що нам не вистачає дружньої участі й уваги.
Будиночки і коробки

Симетричні форми демонструють любов до порядку, схильність до планування і розрахунків. Ось що говорить оточуючим: «Мене нелегко збити з пантелику, я точно знаю, чого хочу, у мене ясні цілі, і я збираюся рішуче відстоювати свою думку».
Серця
Означає це тільки одне, ви переповнені найщирішими почуттями. Але, обстановка або ситуація не дозволяє поділитися цим з оточуючими

Літак, машина- бажання постійно рухатися.

Камінь - твердість, неприступність.

М'яч - нестійкість, перекидають з боку на бік.

Годинник - невпинність часу.

Тест "Ваше життя у відображенні кольору"

(на основі наукової розробки Макса Люшера)

Сірий — колір розважливих, заможних людей. Це, як правило, усталені характери, досить недовірливі і підозрілі..

Синій колір люблять мрійники. У своєму оточенні вони виділя­ються скромністю і доброзичливістю..

Зелений колір вибирають ті люди, що бояться чужого впливу і нама­гаються в усьому діяти самостійно. Це індивідуалісти й у групі почувають себе менш упевнено, ніж на самоті

Червоний колір люблять сміливі, владні, вольові, запальні і досить товариськілюди. Вони легко вирішують конфліктні ситуації, хоча нерідко самі ж їх істворюють.

Жовтий колір вибирають інтелігентні, товариські, допитливі люди, що легко пристосовуються як до людей, так і до обставин.

Фіолетовому кольору віддають перевагу делікатні, емоційні і чуттєві люди. Це, як правило, гармонійно розвинені люди, приємні в спілку­ванні..

Коричневий колір вибирають ті, хто упевнений у собі, твердо стоїть на ногах у всьому. Вони небагатослівні, не метушливі.

Чорний колір вибирають невпевнені люди. Вони схильні до депресії. Намагаються уникати спілкування з людьми і найчастіше самотні

Справа в тому, що творча діяльність має унікальну властивість: вона виносить на поверхню все потаємне, все те що ми не усвідомлюємо і що підступно нас душить…

«Правопівкульне» ліплення обходить спритно цензуру нашої свідомості, яка зазвичай не пропускає негативні думки, справжні переживання і взагалі все що відноситься до глибоких несвідомих процесів. «Цензура свідомості» не пропускає слова — але вона безсила перед тими образами, які ми творимо, перед вибором кольорів, перед руками, що працюють.

Висновок.

Чому люди так рідко радіють? Тому що втратили здатність вірити і надіятися. Можливо тому, що люди більше знають? Можливо тому, що через глобальне потепління клімату стало більше похмурих днів?

Знайдіть радість в собі – і вона поверне вам сонячну погоду то сонячний день. Посміхніться – і до Вас повернеться безтурботна юність. Вдихніть на повні груди – і Вас наповнить любов та надія. Відкрийте серце Ангелу Радості і хай радість, огортає Вас зі всіх сторін./Files/20180221_132024_resized.jpg

/Files/images/psiholog/A597DFE5-F27E-4936-9BCD-EB96D7B3B5FF.jpeg

«Умій спокійно відноситися до того,

чого не в силах змінити".

Сенека

Життя часом стає суворою і безжалісною школою для людини. Труднощі, що виникають на нашому шляху (від дрібної проблеми до трагічної ситуації) викликають у нас емоційні реакції негативного типу, що супроводжуються цілим букетом фізіологічних і психологічних зрушень. Відповіддю організма на цю ситуацію є стрес. Як саме реагує людина на нього, дізналися педагоги під час психолого-педагогічного семінару з елементами тренінгу: «Стрес і його влив на людину. Шляхи виходу із стресових ситуацій.»

/Files/images/psiholog/D6665889-C97E-4A7D-A416-8CDEA57AE298.jpeg

Під час виконання різноманітних завдань у практичній частині вихователі вправлялись як мобілізовувати резерви організму, готувати його до фізичної активності, супротиву, боротьби, а інколи до втечі. Підбиваючи підсумки, присутні погодилися із висловом Станіслава Єжи Леца: « Якщо не можеш змінити ситуацію - зміни своє ставлення до неї»

/Files/images/psiholog/145847011_876450223122904_5927366217636790731_n.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 548

Коментарi